Uniwersytet Śląski w Cieszyńskiej Nocy Muzeów

Noc Muzeów

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów, która odbyła się w Cieszynie w miniony piątek, po raz pierwszy udział wzięli pracownicy oraz studenci Uniwersytetu  Śląskiego. Przedstawiciele cieszyńskich wydziałów – Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego - przygotowali szereg atrakcji i wydarzeń adresowanych do mieszkańców miasta w każdym wieku. Wprawdzie z uwagi na lokalizację poza centrum miasta budynki uniwersyteckie nie znalazły się na mapie zwiedzania, jednak pracownicy i studenci UŚ wyszli ze swoją działalnością na zewnątrz, wzbogacając tym samym ofertę instytucji zlokalizowanych w centrum Cieszyna.
Różnorodne atrakcje realizowane były w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w Parku Pokoju przy Muzeum, w Domu Narodowym, na płycie rynku oraz w ULu Kultury przy ul. Srebrnej 1. Ogromną popularnością zwiedzających cieszyły się warsztaty, wystawy, występy zespołów dziecięcych kierowanych przez studentki animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną, spektakl lalkowy, teatr cieni, pokaz tańca oraz pokaz ognia – fire show. Inicjatywy te przygotowane były pod wspólną nazwą: „Noc Twórczości Animatora”.  Kolejne atrakcje to m.in. projekcja filmu dotyczącego problemu niepełnosprawności oraz wystawa prac osób niepełnosprawnychprzygotowana przez studentów oligofrenopedagogiki z arteterapią, warsztaty makowe w wykonaniu pracownika WEiNoE oraz cztery koncerty w wykonaniu pracowników oraz studentów Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego.
Łącznie w 14 wydarzeniach Nocy Muzealnej udział wzięło blisko 90 osób z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz z Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego.
Fotorelacja Edyta Diakowska-Kohut: