V Uniwersytecki Dzień Dziecka

8 czerwca 2016 roku, odbył się, po raz piąty,  „Uniwersytecki Dzień Dziecka”. Impreza  skierowana była do dzieci klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Karola Miarki w Ochabach.

       W godzinach porannych, przed  godziną dziewiątą,  w Parku Pokoju w Cieszynie, pojawili się pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej w Ochabach wraz ze swoimi nauczycielami: Sylwią Brojacz, Moniką Janik i Iwoną Waleczek. Wszyscy zostali powitani przez organizatora i inicjatora imprezy Jakuba Staronia, który witając gości , przedstawił  cel i zapowiedział czekające je atrakcje w gmachu  Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Następnie, wszyscy za przewodnikiem panią Agnieszką Górecką - Przywara,   udali się na muzealne sale. Pani przewodnik w  bardzo interesujący sposób zaprezentowała zbiory muzealne, które są materialną spuścizną bogatej historii i kultury Śląska Cieszyńskiego, zapraszając do poszczególnych sal.  Po fascynującej eskapadzie, przyszedł czas na spotkanie w Sali Rzymskiej,  z żywą legendą  z naszego regionu -  Józefem Brodą, który oprócz gawędy, śpiewu góralskiego, przywiózł ze sobą pełen plecak interesujących instrumentów muzycznych na których nie omieszkał zagrać – w tym i na listku. Muzyka wpadła nie tylko w ucho najmłodszym ale i serca, łapiąc chwilę i czyniąc ją swoją. Po tym niezapomnianym spotkaniu,  które w głowie uczestników będzie się odbijać jak echo w Górach Beskidu i pozytywnie rezonować w przyszłości, nadszedł czas na wizytę w dawnej stajni Pałacu Larischów, w której obecnie mieści się Café Muzeum . Tam, z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi zasmakowali „pałacowych” lodów które osłodziły milusińskim   ten pełen wrażeń  gorący dzień. Na pożegnanie najmłodsi otrzymali drobny upominek.

     Głównym organizatorem przedsięwzięcia był: mgr Jakub Staroń - Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej; dr Renata Stefańska – Klar - Zakład Edukacji Humanistycznej i Nauk Pomocniczych Pedagogiki; Instytutu Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Współorganizator: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie oraz Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji; Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Podziękowania za pomoc w organizacji, dla Pani Aleksandry Michalik, studentki pierwszego roku, st. licencjackich, kierunku Pedagogicznego.

 

Zdjęcia: Stanisław Konopka

Tekst: Jakub Staroń

Galeria

Dzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień Dziecka