WEiNoE na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach!

Logo

Już 30 listopada w Katowicach rusza druga edycja Śląskiego Festiwalu Nauki – największego w regionie popularno-naukowego wydarzenia, podczas którego studenci i wykładowcy największych, śląskich uczelni prezentują swoje osiągnięcia i pasje.  W Międzynarodowym Centrum Kongresowym otwartym dla wszystkich chętnych i ciekawych arkanów nauki przygotowano stanowiska pokazowe i eksperymentalne, wykłady, warsztaty, rozgrywki e-sportowe i wiele innych atrakcji. Nie zabraknie tam również wykładowców i studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, którzy 1-2 grudnia zaprezentują swoje naukowe dyscypliny w inny, niż na co dzień sposób.
O kulturze Kurdów - ich tańcach i kuchni opowie dr hab. Maciej Kurcz prof. UŚ – dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Warsztaty otwarte pt.: „Gry i zabawy ludowe z czasów Oskara Kolberga” poprowadzi dr Magdalena Szalbot i dr hab. Grzegorz Studnicki. Wykład: Magia “Trójkąta Trzech Cesarzy” w Mysłowicach wygłosi dr Grzegorz Odoj. Wszystkich miłośników polskich jabłek zapraszamy na mini-wykład połączony z warsztatami „kręcenia” soku za pomocą ręcznej maszynki przygotowany przez dr. Grzegorza Błahuta.
Propozycje pracowników Instytutu Nauk o Edukacji to: warsztaty z elementami edukacji międzykulturowej dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, które poprowadzi  mgr Anna Twardzik oraz warsztaty z komunikacji interpersonalnej w szkole przygotowane przez dr Małgorzata Zalewska-Bujak. Dr Szymon Godawa pokaże jak misy i gongi wpływają na osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie zabraknie także warsztatów z sensoplastyki, które poprowadzi mgr Anna Gaweł. Propozycję z zakresu zdrowego odżywiania połączoną z degustacją przygotowała dr Wiesława Walkowska, która wraz z dietetykami i historykami przybliży m.in. historię kanapki czy kaszy tatarki-poganki.
      Środowisko studenckie naszego Wydziału reprezentować będzie Chór Niemy pod przewodnictwem mgr Anny Wojtas-Rduch oraz Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Animatorów Kultury, które zaaranżuje na festiwalu swoje stoisko pokazowe wraz z częścią warsztatową z możliwością spersonalizowania ekologicznej torby lub własnoręcznego przygotowania tzw. gniotka. Młodzi adepci etnologii reprezentują kulturę Szkotów. Organizacyjnie Festiwal wesprze prawie 50 studentów – wolontariuszy.
Zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 1-2 grudnia.
Szczegółowy plan na stronie wydarzenia: www.slaskifestiwalnauki.pl